Abstract | Pravilna, uravnotežena prehrana osnova je dobrog zdravlja i ključna je za rast i razvoj djeteta. Zaslužna je za njegov emocionalni, mentalni, i socijalni razvoj. Iako je važna cijelog života, posebno je bitna tijekom rasta jer omogućava mozgu, kostima i drugim organima da ostvare svoj puni potencijal. Hrana organizmu primarno osigurava energiju i gradivne elemente u obliku makronutrijenata (bjelančevine, ugljikohidrati i masti), te u obliku mikronutrijenata (vitamini i minerali). Dugotrajniji poremećaji prehrane u periodu ranog rasta i razvoja nerijetko ostavljaju dugotrajne posljedice.
Majčino mlijeko najbolji je izvor nutrijenata u dojenačkoj dobi. Nevjerojatna je složenost međusobno povezanosti procesa dojenja, sastava majčinog mlijeka i trenutačnih potreba djeteta. Majčino se mlijeko sa svojim sastavom i količinom prilagođava trenutačnim potrebama djetetova razvoja, ono sadrži hormone koji reguliraju osjećaj sitosti i punoće probavnog sustava, također, majčino mlijeko važno je za razvoj imunosnog sustava djeteta, a treba i istaknuti da dojenje predstavlja važan način komunikacije majke i djeteta koji doprinosi optimalnom emocionalnom, ali i tjelesnom razvoju djeteta. Kada majka ne može dojiti, tada je kao zamjenu za dojenje najbolje koristiti zamjensku mliječnu hranu tj. mliječne formule. Kvalitetna zamjenska mliječna hrana ima vrlo sličan sastav kao i majčino mlijeko. Sadrži sve potrebne hranjive sastojke: bjelančevine, ugljikohidrate, masti, a dodaju mu se potrebni vitamini, minerali, prebiotici, probiotici i vrlo važne omega masne kiseline.
Početak dohrane ne znači prestanak dojenja, kao ni zamjenu mliječne formule nemliječnom hranom. Dohrana je dodatak neke druge hrane majčinom mlijeku ili dojenačkoj formuli. Dohrana je sve ono što se djetetu daje, a nije mlijeko. U dohranu se najprije uvode voćni sokovi, voćne kaše, juha ili variva od povrća i žitne kaše na mlijeku, kosano meso s varivom i potom riba. Dohranu valja započeti s navršena četiri mjeseca života, ali ne kasnije od šestog mjeseca života, jer nakon toga majčino mlijeko više ne može zadovoljiti djetetove nutritivne potrebe.
Medicinska sestra ima veliku ulogu i odgovornost u promicanju pravilne prehrane. Majci i ukućanima kroz savjetodavnu i edukativnu ulogu pomaže u donošenju odluke o vrsti i načinu prehrane kao i primjerenoj i dosljednoj primjeni izabranog načina hranjenja.
Objasniti treba važnost i značenje majčina mlijeka i dojenja za zdravlje, rasti razvoj dojenčeta. U kritičnim trenucima medicinska sestra pomaže, bodri i hrabri majku kako bi ustrajala i sačuvala dojenje. |