Abstract | Cilj rada: Osnovni cilj istraživanja bio je ispitati kvalitetu života te zadovoljstvo psihijatrijskih bolesnika u ustanovama socijalne skrbi, odnosno u domu za odrasle osobe.
Metode: Za istraživanje se koristio QOL Upitnik, ljestvice procjene kvalitete života među korisnicima domova za starije. Upitnik se sastoji od 11 kategorija te jedne zbirne stavke. Kategorije su: ljestvica komfora, ljestvica funkcionalne kompetencije, ljestvica privatnosti, ljestvica dostojanstva, ljestvica smislenih aktivnosti, ljestvica osobnih odnosa, ljestvica autonomije, ljestvica uživanja u hrani, ljestvica duhovnog blagostanja, ljestvica sigurnosti, ljestvica individualnosti.
Sudionici: Istraživanje je provedeno u rujnu 2024. godine. U istraživanju je sudjelovalo 40 korisnika doma za odrasle osobe u Koprivnici.
Rezultati: U ovom istraživanju sudjelovalo je 40 sudionika, od kojih je 20 bilo ženskog spola (50%) i 20 muškog spola (50%). Istraživanje je provedeno u Domu za odrasle osobe u Koprivnici, u kojem su smještene osobe koje boluju od psihijatrijskih bolesti. Najveći broj sudionika, njih 26, boluje od shizofrenije (65%). Sudionici su u ovom istraživanju podijeljeni u četiri dobne skupine, najveći broj sudionika spada u dobnu skupinu 60+ (42,5%) a najmanje zastupljenu skupinu u uzorku čine ispitanici u dobi 18-29 godina (10%). Kod rezultata se treba uzeti upitna iskrenost sudionika, njihovo trenutačno raspoloženje koje ovisi o farmakoterapiji, a uvelike utječe na rezultate upitnika. Postoji jasna potreba za poboljšanjem kvalitete života korisnika u domu, kroz jačanje podrške, prepoznavanje individualnih potreba i poticanje društvene interakcije.
Zaključak: Psihički bolesne osobe često se suočavaju s brojnim izazovima, uključujući stigmu, izolaciju i nedostatak adekvatne podrške. Takve prepreke utječu na samog oboljelog, njegovu obitelj te zajednicu. Važno je naglasiti da poboljšanje kvalitete života psihički bolesnih osoba nije samo pitanje medicinskog tretmana, već i holističkog pristupa koji uključuje emocionalnu, socijalnu i ekonomsku komponentu. Kako bi se osigurao održiv i kvalitetan život za sve, neophodno je razviti strategije koje povezuju različite aspekte ljudskog postojanja. |