Abstract | Postnatalno razdoblje, babinje ili puerperij započinje dva sata nakon završetka poroda, odnosno završetkom četvrtog porodnog doba. Traje do šest tjedana ili 40 dana nakon poroda, sve dok se organizam babinjače ne vrati u stanje kakvo je bilo prije trudnoće. Žena se u tom periodu naziva babinjača/puerpera. Kod provođenja postnatalne skrbi iznimno je važna uloga patronažne sestre čiji su ključni zadatci kontrola i praćenje fizioloških zbivanja u žene i novorođenčeta te zadovoljavanje edukacijskih potreba žene i obitelji nakon porođaja. Patronažna skrb nastavlja se na započetu skrb u rodilištu i ima veliku važnost za zdravlje i dobrobit majke i novorođenčeta. Kod postnatalne skrbi babinjače posebno je važna pravovremena i kontinuirana skrb, što znači da prvi posjet treba učiniti što prije po dolasku iz rodilišta, jer su tada potrebe majke, djeteta i obitelji najveće.
Uloga patronažne sestre u skrbi majke i novorođenčeta za vrijeme babinja je velika. Patronažna sestra mora biti topla, brižna, suosjećajna te imati razvijenu empatiju prilikom ulaska u dom i privatni život majke, novorođenčeta i obitelji. U prvom posjetu dojam koji patronažna sestra ostavi je vrlo važan, majka će prije steći povjerenje u patronažnu sestru koja zrači sigurnošću i toplinom. Patronažna sestra svojim profesionalnim autoritetom i empatijskim pristupom pomaže majci i članovima njene obitelji da se lakše prilagode u novonastaloj situaciji i uspostave ritam svakodnevnih aktivnosti.
Tijekom izrade završnog rada provedeno je istraživanje u svrhu dobivanja uvida u usluge zdravstvene zaštite u postnatalnom periodu, odnosno zadovoljstvu majki uslugama patronažnih sestarau skrbi nakon dolaska iz rodilišta. Rezultati su pokazali da je98,1% anketiranih majki dobilo podršku patronažne sestre, a u 1,8% majki patronažna sestra nije obavila posjet u kući. Većinski postotak (76,9%),čine ispitane majke koje su zadovoljne pruženim uslugama zdravstvene zaštite patronažne sestre, dok 3,8% čine majke koje nisu bile zadovoljne pruženim uslugama patronažne sestre. U 75% majki patronažna sestra je pružila zadovoljavajuće i korisne savjete, dok 5,8% ispitanih majki nisu bile zadovoljne savjetima, ostatak ispitanica od 19,2% djelomično je zadovoljno pruženim savjetima i edukacijom. |