Abstract | Poboljšanje energetske učinkovitosti je danas aktualizirano u našem društvu, posebice državnim poticajem za novogradnju ili za energetsku obnovu. Na to nas obvezuju propisi i strateški dokumenti, a sve u cilju smanjenja potrošnje energije, te posljedično smanjenje emisije CO2. Nebrojeno mnogo je načina na koji se postižu uštede, što zbog suvremene tehnologije, što zbog novih i inovativnih sustava, te kvalitetnih građevinskih proizvoda.
Ovaj rad se bazira na dva tipa energetske obnove. Prvi je poboljšanje toplinske ovojnice zgrade, a drugi nadogradnja, odnosno zamjena postojećeg četverosteršnog krovišta sa dvostrešnim. Poboljšanje stanja energetske bilance i potrebne energije za grijanje (emisije CO2) dobit će se kroz povećanje toplinske zone zgrade, ali uz to sa smanjenjem faktora oblika zgrade. Time će se dobiti optimalna korisna površina zgrade, uz najmanju površinu toplinske ovojnice. Iako je možda nezahvalno uspoređivati rezultate dviju obnova koje nisu u istoj kategoriji, rezultati su ipak prikazani usporedno. Prva solucija je dakako jeftinija varijanta u ukupnoj globi, ali je izrazito skupa ako se žele postići zahtijevane veličine godišnje potrebne energije za grijanja svedene na kvadratni metar prostora i to ponajviše zbog faktora oblika zgrade i lošeg postojećeg stanja ovojnice. Druga solucija je ukupno gledano skuplja, ako računamo i zamjenu postojećeg krovišta i nadogradnju vjenca i zabatnih zidova – jer zapravo gradimo novi prostor. Međutim ako se striktno držimo energetske obnove druga varijanta se pokazala jeftinijom i sa bržim periodom povrata.
Nadalje druga varijanta ima u usporedbi najmanju vrijednost potrebne energije za grijanje, najmanje troškove grijanja, te najmanju emisiju CO2, a ipak je zbog povoljnog oblika i nadogradnje najveće korisne površine zgrade. Time se dokazalo da se pametnim planiranjem prostora, povoljnim oblikom zgrade može ishoditi izvrstan rezultat što se tiče veličine prostora, ugodnosti boravka, a sve uz osjetljivo manje troškove za potrebe grijanje, te smanjenu emisiju CO2. U ovom slučaju dokazano je da je više zapravo manje. S gledišta održive gradnje i održive energetike kuća apsolutno zadovoljava. Sa ekološke strane zagađenje atmosfere je smanjeno na prihvatljivu razinu. |