Sažetak | Rađanje novog života jedinstven je i neopisiv osjećaj svake majke. Emocionalna povezanost majke i djeteta započinje prvim kontaktom, „koža na kožu“ koji se događa u prvih sat do dva nakon porođaja. Također, emocionalna povezanost povećava se dojenjem, zbog čega je veoma važno odabrati takav izbor prehrane za svoje dijete. Osim što je jedinstvenog sastava i nezamjenjivo, majčino mlijeko optimalne je temperature, dostupno u svakom trenutku, a potpuno besplatno. Dojenje kao takvo nudi pregršt pogodnosti za dijete i majku. Primjerice, dojena djeca rjeđe obolijevaju od alergijskih bolesti kao što je astma, imaju povećani kvocijent inteligencije, a kod majki otpuštenjem hormona oksitocina dolazi do stvaranja mlijeka te osjećaja ugode i privrženosti. S druge strane, pogodnosti za majku ostvaruju se zaustavljanjem ovulacije i menstruacije, smanjenjem tjelesne težine uz zdravi način prehrane, te ne manje važno, majke koje doje imaju manju učestalost od pojavnosti raka jajnika i dojki u kasnijim godinama.
Cilj istraživanja bio je ispitati stavove majki o dojenju na javnim mjestima, saznati njihova mišljenja i reakcije na kritike ukoliko svojim stavom potiču dojenje u javnosti. Također, istraživanjem se htjelo saznati da li su majke dobile zatraženu pomoć medicinskog osoblja vezano uz poteškoće samog dojenja. U istraživanju je sudjelovalo 1343 rodilje, koje su ispunile anonimnu anketu sastavljenu od 14 pitanja, a dostupnost ankete trajala je dva tjedna na društvenoj mreži Facebook.
Zaključujemo da je čak 75% (1007) rodilja porođeno vaginalnim putem što su zadovoljavajući rezultati jer se nastoji što više poroda završiti prirodnim putem zbog bržeg oporavka rodilje. Uloga zdravstvenih djelatnika pokazala se veoma bitnom jer je njihovu pomoć (potpunu ili djelomičnu) zatražilo sveukupno 74% (993) rodilja. Pohvalno je što su majke informacije pronalazile najviše u grupama za potporu dojenja njih 38% (513), a potom od stručnih osoba 26% (331). Čak 76% (1026) rodilja ima potporu svoje obitelji i supružnika što uvelike olakšava i odbacuje nepotreban stres. Iako je na pitanje o kritiziranju dojenja u javnosti 66% (886) majki odgovorilo da bi osobu udaljili s mjesta, njih 31% (412) pokušalo bi educirati o namjeri dojenja u javnosti. |