Sažetak | Danas, na pragu trećeg tisućljeća, svjesni konstantnih promjena u načinu življenja, razvoju tehnologije i informatizacije, ipak možemo sa sigurnošću reći da je tjelesna aktivnost ostala visoko pozicioniran preduvjet kvalitetnog i aktivnog življenja, održavanja funkcijskih sposobnosti i neovisnosti u starijoj životnoj dobi. No, svijest o istoj kao da nazaduje, sve manje djece se igra sa vršnjacima, začahureni su u skučenim, zatvorenim prostorima okupirani tehnologijom. Odrasli neprestano jure, žure i ne primjećuju da propuštaju trenutke možda i od životne važnosti. Život pun stresa i problema od jednom postane surova stvarnost naše starosti. Doba života predviđeno za uživanje nakon radnog vijeka pretvara se u doba bolesti i ovisnosti o tuđoj pomoći. Da bismo izbjegli ovakav scenarij, potrebno je mijenjati stavove i navike iz korijena. Jasno je da nakon napornog dana rijetki imaju vremena i volje za odlazak u teretanu, na fitnes ili neke druge organizirane aktivnosti, ali ono što možemo učiniti za sebe i svoje zdravlje jest biti aktivni tijekom cijelog dana neovisno o slobodnom vremenu. Tko god da je u mogućnosti ići na posao pješice ili biciklom, već je za sebe učinio puno. Ako nam dizala postanu dosadna i suhoparna pa ih s vremena na vrijeme zaobiđemo i popnemo se stepenicama na odredište, učinit ćemo si golemu uslugu. Život čine sitnice, ovi primjeri su sitnice ogromnog značenja za čovječanstvo.
Sve što činimo tijekom mladosti, dođe na naplatu u starosti. Starenjem dolazi do smanjenja funkcijskih sposobnosti kao i različitih promjena organa i organskih sustava. Dolazi do smanjenja izdržljivosti i snage, gubitka mišićne mase i gustoće kostiju. To su promjene koje su vidljive prilikom izvođenja svakodnevnih aktivnosti - od hodanja, penjanja stepenicama, korištenjem alata i slično. Tjelesnom aktivnošću može se zadržati zavidna razina snage, izdržljivosti i fleksibilnosti u starijoj životnoj dobi, što će rezultirati kvalitetnijim i o drugima neovisnim životom.
Brojni znanstvenoistraživački projekti i njihovi rezultati govore u prilog pozitivnom djelovanju tjelesne aktivnosti, posebice kod osoba starije životne dobi. Prepoznato je više specifičnih zdravstvenih ciljeva tjelesno aktivnog organizma, a svima nam je u interesu očuvati zdravlje, prevenirati razvoj ne zaraznih kroničnih bolesti, izliječiti i rehabilitirati mnoge akutne i kronične bolesti. Nadasve, svima je od velike važnosti očuvati sposobnosti samostalnog života u starosti kao i povećati funkcijske sposobnosti. |