Sažetak | Ovaj završni rad pod naslovom Feminizam i žena današnjice prikazuje povijest feminizma koja seže unazad dvjestotinjak godina s posebnim osvrtom na suvremeno doba. Jednako tako u nastavku će se iznijeti i povijesni presjek nekih značajnijih imena koja su obilježila feminističku kritiku i teoriju. Važno je, međutim, napomenuti kako feminizam ne promiče nadmoć žena nego ravnopravnost između spolova.
Od samih početaka, žena se smatrala „imovinom muškarca“. Bez ikakvih prava, kako na pravo glasa, tako i na sva druga prava, smatrana je osobom koja služi stvaranju novog života te održavanju kućanstva i odgoju djece. Iako se u primitivnim društvima žena cijenila i štovala, to je bilo isključivo iz razloga što se mislilo da ona misteriozno proizvodi djecu. Kasnije, u antičko doba, žene su postajale sve više ugnjetavane od strane muškaraca. Mnoštvo zabrana, nemogućnost izražavanja vlastitog mišljenja te uskraćivanje osnovnih prava obilježilo je živote žena tijekom povijesti. U srednjem vijeku, položaj žena, kao i svega ostalog, određivala je crkva. Biblija koja je temelj kršćanstva, prepuna je mržnje prema ženama, pa su tako žene sve od Eve pa do Marije Magdalene prikazivane kao niža bića. No, srednji vijek je donio i neke novine, pa su tako žene mogle raspolagati zemljištima, brinuti se za siročad i već su tako bile u prednosti u odnosu na žene prijašnjih razdoblja. S vremenom su se počele obrazovati, napredovati i samim time postale su ikone koje je danas vrlo važno spomenuti, a postigle su mnogo u povijesti. U nastavku izdvajam tek nekolicinu značajnih imena – Valentina Tereškova, Maria Sklodowska Curie, Marija Jurić Zagorka, Virginia Woolf i Frida Kahlo.
Veliki napredak, u smislu ženskih prava, vidljiv je kroz četiri vala feminizma u kojima su žene prosvjedima i raznim aktivnostima postizale brojne uspjehe. Četvrti val feminizma, koji se usko povezuje s pojavom tehnologije, najviše je pridonio feminizmu suvremenog doba. Žene su postale aktivni sudionici u oblikovanju svojih virtualnih, ali i stvarnih društava. U modernom društvu borbu za pravo glasa zamijenila je ona za pravo na pobačaj i na pravo odlučivanja o svojem tijelu, a sve se više muškaraca počelo javno izražavati feministima i podupirati žene u njihovim težnjama. |